Skip links

Destekli kitap yayını yapan yayınevlerinin birçoğu kitap basım ücretlerini yazarlardan istemektedirler. Kitabını yayınlatmak isteyen yazarların önemli bir kısmı kitap basımı ücretlerinin yüksekliği sebebiyle kitaplarını yayınlatamamakta, eserini yayınlatamamanın üzüntüsü ile karşılaşmaktadırlar.

Sokak Kitapları Yayınları işte bu sorunun çözülmesi amacıyla en uygun fiyatla en yüksek telif oranlarını ödeyerek harekete geçmiş Yazar adaylarının buluşma adresi hâline gelmiştir.

Sokak Kitapları Yayınları Yazarlardan baskı ücreti almayarak, yalnızca baskı öncesi maliyetleri talep ederek hareket etmektedir.

Yazarlar, Sokak Kitapları Yayınları sayesinde en uygun maliyetle kitaplarını yayınlatabileceklerdir.

500 adet kitap basımı ücretinin tamamını üstlenen Sokak Kitapları Yayınları, kitabın her bir baskısında da Yazar’a 10 adet ücretsiz kitap teslim etmektedir.

500 adet kitabın satılması ile birlikte Yazar sektördeki en yüksek telif oranını elde etmeye hak kazanmaktadır. Yüzde 50 oranında telif ödemesi almaya hak kazanan Yazar, hem en uygun maliyetlerle kitabını yayınlatma şansını elde edecek hem de kitabının satılması durumunda çok yüksek bir telif hakkı elde edecektir.

Kitap bastırmak için dosyanızı bize göndermenizin ardından en geç iki iş günü içerisinde mutlaka size olumlu ya da olumsuz geri dönüş sağlıyoruz.

Kitap basımı için bizimle sözleşme yapmanızın ardından kitabınız çoğu kez 1-1,5 ay içerisinde basılır. Bu durum kitabınızın editörlük çalışmasına göre kısalabilir ya da uzayabilir.

Kitap basımı aşamalarından kısaca bahsetmemiz gerekirse;

Kitap Bastırma Süreci 1. Aşama: Yayınevimizin çalışmayı değerlendirme aşaması.
Eserinizi Word formatında yayınevimize ulaştırmanızla birlikte yayınevimiz eserinizi değerlendirmeye alır. Yayınlatmak istediğiniz kitabınızı bize mail yoluyla, whatsapp yoluyla veya sitemizde yer Kitap Başvurusu Yap butonuna tıklayarak ulaştırabilirsiniz.

Kitap Bastırma Süreci 2. Aşama: Yazarı bilgilendirme aşaması.
En geç iki iş günü içerisinde ön incelemenin tamamlanması ile birlikte, yayınevimiz size mail ya da whatsapp yoluyla ya da telefonla ulaşacak ve bastırmak istediğiniz kitap ile ilgili görüşlerini sunacaktır.

Kitap Bastırma Süreci 3. Aşama: Sözleşme aşaması.
Yayınlatmak istediğiniz kitabınızı bize göndermeniz ile birlikte yayınevimiz sizinle irtibata geçer ve sizi bilgilendirir. Yayınevimizin kitabınız için hazırlamış olduğu sözleşmeyi incelemeniz ve ardından da imzalamanızın ardından kitabınızın yayınlanması ile süreç başlamış olur.

Kitap Bastırma Süreci 4. Aşama – Editörlük aşaması.
Sözleşmenin imzalanması, ilk ödemenin yapılması ile birlikte kitabınız ivedilikle editörlerimizden birine ulaştırılır. Böylece kitabınızla ilgili editörlük çalışması da başlamış olur.

Kitap Bastırma Süreci 5. Aşama – Mizanpaj/sayfa tasarımı aşaması.
Kitabınızı bastırma sürecinde editörlük çalışması biraz uzun sürebilir fakat dizgi yani mizanpaj birkaç içerisinde hızla tamamlanır. Mizanpajın tamamlanması ile birlikte artık kitabınız baskıya hazır hâle gelmiş olur.

Kitap Bastırma Süreci 6. Aşama – Kapak tasarımı aşaması.
Kitap basımı sürecinde hızlı bir şekilde gerçekleşen çalışmalarımızdan biri de kapak tasarımı çalışmasıdır.

Kitap Bastırma Süreci 7. Aşama – ISBN ve bandrol alımı aşaması.
Kitap bastırma sürecinde iç sayfa tasarımının tamamlanması, kapak tasarımının baskıya hazır olması ile birlikte kitabınıza ISBN alınır, bandrol başvurusunda bulunulur.

Kitap Bastırma Süreci 8. Aşama – Kitabı baskıya gönderme aşaması.
Kitabınız baskıya gönderilir ve en geç 10 iş günü içerisinde baskıdan çıkmış olur.

Kitap Bastırma Süreci 9. Aşama – Kitabı satışa açma aşaması.
Kitabınızın baskıdan çıkmasının ardından kitabınız ivedilikle satışa açılır.

Kitap Bastırma Süreci 10. Aşama – Kitap satışlarını takip etme aşaması.
Kitabınızın satışlarını takip etmeniz için size bir şifre verilir. Sitemizdeki panele girerek

kitap satışlarınızı düzenli olarak takip edebilirsiniz. 

Kitap bastırma sürecinde Sokak Kitapları Yayınları olarak biz yalnızca tamamlanmış dosyaları inceleyebiliyoruz. Eserinizin değerlendirilmesini istiyorsanız bize bütününü ulaştırmanız gerekmektedir.

Bir Word sayfası yaklaşık olarak bir buçuk kitap sayfasına denk gelmektedir. Kitabınızın türüne göre, sayfa tasarımına göre bu oran azalabilir ya da artabilir.

Bir Word sayfası yaklaşık olarak bir buçuk kitap sayfasına denk gelmektedir. Kitabınızın türüne göre, sayfa tasarımına göre bu oran azalabilir ya da artabilir.

Elbette ki sözleşmemiz sayfasına girerek sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.

Ödemenizi kredi kartı ile veya EFT/Havale yoluyla gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde taksit sayısına göre bir komisyon uygulanmaktadır. Bu komisyon tutarı sözleşmede belirtilen genel maliyete eklenmektedir.

Yayınevimiz en uygun maliyetlerle kitap basımı gerçekleştirmekte, kitap basım maliyetinin tamamını kendisi karşılamaktadır. Bu nedenle yazara ancak 500 adet kitabın tükenmesiyle birlikte ödeme yapılabilmektedir.

İlk 500 adette yayınevimin baskı maliyetleri karşılanıyor. 500 adetten sonraki her 250 adet kitap satışında yazarlarımıza yüzde 50 oranında telif ödemesi yapılıyor. Yani ilk 500 adet kitabın satışından ödeme almıyorsunuz. 500 adet kitabın satışından sonra her 250 adet kitap satışında ödeme almaya hak kazanıyorsunuz. Yüzde 50 telif Türkiye’de yapılan en yüksek telif ödemesi. Yayınevimizde telif ödemeleri kesilen faturanın %50’si olarak ödeniyor.

Örnekle açıklamak gerekirse ilk 500 adetten sonra 250 adet daha kitabınız satıldığında kitabınızın liste fiyatı 200 TL ise yüzde 50 iskonto ile kitaplarınız satıldığında 100 TL’nin yarısı yani 50 TL’si size ödeniyor.

Hayır, kitabınız tükendiğinde sonraki baskılarınız için sizden hiçbir şekilde ödeme talep edilmiyor.

Kitabınız baskıdan çıktıktan sonra bir hafta on gün içerisinde neredeyse tüm online kitabevlerinde satışa açılır. D&R, İdefix, BKM gibi büyük online siteleri de buna dahildir.
Google arama motoruna adınızı soyadınızı kitabınızın adını yazdığınızda çok sayıda sitede kitabınızı bulabilirsiniz.

Sokak Kitapları Yayınları olarak biz kitabınızın sayfa sayısına göre bir maliyet belirleriz, bu maliyetle birlikte kitabınızın liste fiyatı ortaya çıkar. Bizim liste fiyatı üzerinden dağıtımcılara yaptığımız yüzde 50 oranındaki iskonto ile dağıtımcılar bizden kitap temin edip dağıtım yaparlar ve her site dilediği oranda indirim yaparak kitap satışı gerçekleştirir. Siz bizim belirlediğimiz liste fiyatı üzerinden telif ödemesi almaya hak kazanırsınız.

Yayınevimize kitap bağışı yapılması yönünde çeşitli kuruluşlardan talep gelmektedir.
Sokak Kitapları olarak biz kitap bağışı talep eden hiçbir kuruluşu geri çevirmeme yönünde bir prensiple hareket etmekteyiz.
Bağış işlemleri aşağıdaki esaslara bağldır.
• Bağış talebinin her yıl 1 Mart – 15 Mart tarihleri arasında yazılı bir şekilde yapılması.
• Bağış talebi olan kurumun idari amirinin imzası ve mührü ile bağış talebinde bulunulması.
• Bağış talebinde bulunan kurumun kargo maliyetlerini ödediğini gösteren dekont (Türkiye’nin her yerine 150 TL)

Whatsapp üzerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz, yetkili arkadaşımız size müsait olduğu an geri dönecektir.

Sokak Kitapları Yayınları’nda sözleşme yapılmasının ardından her kitap dosyası için iki farklı editör görevlendirilir. Editörlerimiz öncelikle kitabınızdaki hataları tespit ederler ve düzeltmeleri yaparlar. Yapılan düzeltmeler kırmızıyla işaretlenir. İncelemeniz amacıyla size gönderilir. Onay vermenizin ardından kitabınızın son okuması gerçekleştirilir. Kitabınızın editörlük çalışmasının süresi zorluğuna göre 3 ile 21 gün arasında değişebilmektedir.

Çünkü Türkiye’deki en uygun maliyetle en fazla telif ödeme garantisi sunan yayınevi biziz. Kitabınızı en uygun maliyetle yayınlar ve sektördeki en yüksek telif ödemesi almanızı sağlarız.

Sokak Kitapları Yayınları olarak biz telif ödemelerinizi hesabınıza yatırıyoruz. Sonrasında siz dilediğiniz gibi istediğiniz yere bağış yapabilirsiniz.

Bize ulaştırdığınız dosyanızın çalınma ihtimali bulunmuyor. Dosyanızı e-mail yoluyla ulaştırmanız durumunda bu konuda hiçbir sorun yaşamazsınız.

Hayır, sözleşme yapmış olsak da kitabınızın telifi size ait oluyor. İstediğiniz zaman sözleşmenizi feshedebilirsiniz.

Sokak Kitapları Yayınları olarak hukuki açıdan sorun yaratmayacak kitapları yayınlayabiliyoruz.